The Inspiration

Europa League 2Nd Qualifying Round Draw

Recommended Posts

12 hours to go! Who do we want??

 

 

 Rubin Kazan CC: 58.266

 Standard Liège CC: 45.880

 Hapoel Tel Aviv CC: 29.575

 Sparta Prague CC: 29.245

 Lech Poznań CC: 23.650

 Trabzonspor CC: 21.400

 AaB CC: 19.640

 Anorthosis CC: 17.366

Winners of match involving  Rosenborg CC: 16.835

Winners of match involving  Žilina CC: 15.841

 Utrecht CC: 13.945

 Maccabi Haifa CC: 13.575

Winners of match involving  Levski Sofia CC: 11.950

 Sturm Graz CC: 11.575

 Omonia CC: 10.366

 Chornomorets Odesa CC: 9.951

 Debrecen CC: 9.850

 Hajduk Split CC: 8.916

 Red Star Belgrade CC: 8.425

Winners of match involving  Videoton CC: 7.850

 Slovan Liberec CC: 7.745

 Thun CC: 7.285

 Śląsk Wrocław CC: 7.150

 Xanthi CC: 6.800

Winners of match involving  Ventspils CC: 6.658

Winners of match involving  Tromsø CC: 6.335

Winners of match involving  Aktobe CC: 6.191

Winners of match involving  Dinamo Minsk CC: 6.175

Winners of match involving  St Patrick's Athletic CC: 5.975

Winners of match involving  Qarabağ CC: 5.708

Winners of match involving  Vojvodina CC: 5.425

 Shakhtyor Salihorsk CC: 5.175

 IFK Göteborg CC: 5.125

Winners of match involving  Malmö FF CC: 5.125

Winners of match involving  Sarajevo CC: 5.066

 Rijeka CC: 4.916

 Minsk CC: 4.675

 Petrolul Ploiești CC: 4.604

 Pandurii Târgu Jiu CC: 4.604

Winners of match involving  Astra Giurgiu CC: 4.604

Share this post


Link to post
Share on other sites

Does anyone know if the dates of the home and away ties are dependant on the draw, for example the first drawn team is home first, or is a mutual decision between the two clubs? I don't want shoot off and book cheap flights only to discover I have the wrong week :).

 

According to the UEFA website the 2nd round games are on the 19th and 26th, these are Fridays, is this right because I thought Europa Cup games were on Thursdays ? Ignore me, I was looking at last years fixtures

Edited by Saint 62

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poland would be nice,but a bit of concern would be their hooligan element,they feckers dont give a toss who they go for as long as they get a scrap,Slask Wroclaw in Dundee 2011 springs to mind,where they had running battles before and after the game. I dont tar all the pole teams with the same brush but its just a wee concern for the travelling fans if we draw there,heres a different story,we just set the Bankfoot mafia into em !!!! ..... :laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I think Croatia joins the EU any day now

[/quote

yep, recently watched a reportage on their preparartion...if there is one place in Europe where optimisim is high, its in Croatia....for me Croatia is by far the best country on the med

Share this post


Link to post
Share on other sites

The first round pools have been published

 

First qualifying round draw (seeded teams in bold)
Group 1
Saint Patrick's Athletic FC (IRL)
Gefle IF (SWE)
FC Inter Turku (FIN)
KR (ISL)
FK Ventspils (LVA)

Glentoran FC (NIR)
Víkingur (FRO)
VMFD Žalgiris (LTU)
AUK Broughton FC (WAL)
JK Trans Narva (EST)

Group 2
F91 Dudelange (LUX)
Videoton FC (***)
FC Vaduz (LIE)
FC Flora Tallinn (EST)
Qarabağ FK (AZE)

FK Kukësi (ALB)
FC Chikhura Sachkhere (GEO)
FC Milsami Orhei (MDA)
FK Metalurg Skopje (MKD)
FK Mladost Podgorica (MNE)

Group 3
FC Dacia Chişinău (MDA)
FC Khazar Lankaran (AZE)
FC Pyunik (ARM)
PFC Levski Sofia (BUL)
FK Sarajevo (BIH)

FC Irtysh Pavlodar (KAZ)
FK Teteks (MKD)
KS Teuta (ALB)
A.C. Libertas (SMR)
Sliema Wanderers FC (MLT)

Group 4
PFC CSKA Sofia (BUL)
FC Astra Ploieşti (ROU)
FK Vojvodina (SRB)
FK Rudar Pljevlja (MNE)
HŠK Zrinjski Mostar (BIH)

FC Mika (ARM)
Hibernians FC (MLT)
FC Astana (KAZ)
UE Santa Coloma (AND)
NK Domžale (SVN)

Group 5
Breidablik (ISL)
Tromsø IL (NOR)
Malmö FF (SWE)
SK Liepājas Metalurgs (LVA)
Linfield FC (NIR)
FC İnter Bakı (AZE)

IFK Mariehamn (FIN)
FC Santa Coloma (AND)
NK Celje (SVN)
ÍF Fuglafjørdur (FRO)
Prestatyn Town FC (WAL)
Drogheda United FC (IRL)

Group 6
Skonto FC (LVA)
FC Dinamo Minsk (BLR)
Rosenborg BK (NOR)
FC Levadia Tallinn (EST)
TPS Turku (FIN)
HB Tórshavn (FRO)

ÍBV (ISL)
FC Tiraspol (MDA)
FK Kruoja (LTU)
AS Jeunesse Esch (LUX)
Bala Town FC (WAL)
Crusaders FC (NIR)

Group 7
Valletta FC (MLT)
FK Sūduva (LTU)
FC Differdange 03 (LUX)
MŠK Žilina (SVK)
Budapest Honvéd FC (***)
FC Aktobe (KAZ)

FC Gandzasar Kapan (ARM)
SP La Fiorita (SMR)
FK Turnovo (MKD)
FK Čelik Nikšić (MNE)
FC Torpedo Kutaisi (GEO)
KF Laçi (ALB)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now